top of page

Krono-aging ve Fotorejuvenasyon Nedir, Ne degildir?

Krono-aging Nedir?

Yaşla birlikte meydana gelen, el, yüz, dekolte bögesi veya bacaklarda ortaya çıkan damarlanma- renk değişiklikleri ve kırışıklık-cilt tonusundaki düşme problemlerinin tamamını ifade eden bir terimdir. Gebelikte meydana gelen lekelenmeler ve güneş hasarları da bu kategoriye sokulmaktadır. Yaşlılık bulguları olarak kabul edilen bu değişikliklerden sadece az sayıda şanslı insan muaftır.

Tedavi Seçenekleri:

Tedavi seçenekleri çok kısıtlı olup birçok merkez “krono-aging”in tedavisi olarak karbondioksit lazer uygulamaktadır. Oysaki karbondioksit lazer, daha çok leke oluşmasına neden olur ve zaten damar tedavisi için uygun bir lazer değildir.

“Fotorejuvenasyon” adı verilen non-ablatif yani hiç yara oluşmaksızın yapılan bir lazer-ışık kombinasyonu ile tedavi mümkün olabilmektedir.

Fotorejuvenasyon 4 çeşittir:

1) Vasküler fotorejuvenasyon

2) Pigment fotorejuvenasyonu

3) 1 ve 2’nin kombinasyonu

4) Kırışıklık ve cilt sarkma problemlerinin ve cildin elastikiyetinin artması

Fotorejuvenasyon bir noktanın veya bir damarın tedavi edilmesinden ziyade eller, dekolte, yüzün tamamı, el sırtı veya bacakların tamamı gibi bütün bir alanı kaplayan cildin rejuvenasyonudur.

Bu tedavi sonucunda ciltteki rozasea denilen kızarık görünüm, telenjiektazi denilen kılcal damar genişlemeleri gibi damarsal lezyonlar; güneş ve doğum lekelerinde olduğu gibi pigment problemleri ve kırışıkık ve çizgilenmeler gibi yaşlılık göstergeleri zayıflatılmış olur.

Esasında yukarıda bahsedilen problemlerden bir veya daha fazlası genellikle aynı anda birlikte bulunur ve tedavisi için piyasada önerilen birçok kozmetik ürün ve yöntem çoğu zaman hiçbir işe yaramamaktadır. Bu ürünlerin reklam paraları için yoğun bir bütçe ayrıldığı unutulmamalıdır.

Durumun analizi için uzmanınıza müracaat ediniz ve krono-aging denilen durumun non-ablatif tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi alınız.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page