top of page

Kök Hücre Teknolojisi ve Estetik Uygulamalar

Yaşlanma etkileri ile mücadelede bir diğer etkili ve doğal yöntem, kişinin kendi yağ hücrelerinin özel bir işlemden geçirilerek dolgunlaşması istenen yere nakledilmesi ve orada kalıcı olarak yaşamasının sağlanmasıdır. Daha önceleri, liposakşın ile alınan yağlar olduğu gibi yeni yaşaması istenen yere transfer edilmekte idi ve bu işlemdeki kalıcılık %30-40 civarındaydı, vücut bu yeni yağ hücrelerinin kalan %60-70'lik kısmını emiyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte şimdi kök hücre dediğimiz yağ dokusunun canlı hücrelerini, özel kanuller ve oldukça nazik bir liposakşın yöntemi ile dokuya zarar vermeksizin alarak, santrifüj ederek alınan yağ dokusunu ayrıştırıp yeni yerlerinde yaşayacak hücreleri yine özellikli bir şekilde trans-fer edebiliyoruz. Böylece transfer edilen yağın %80'inin emilmeden yeni yerlerinde yaşama şansı olabiliyor.

 

Transferi yapılan kök hücreden zengin yağ hücreleri, sadece vücut içinde yer değiştirmiş oluyor ve kişinin yaşamı boyunca yaşamaya devam ediyor. Ayrıca, kök hücrelerin bulundukları dokuda hücre yenilenmesini arttırdığı da bilindiğinden gençleştirici etkisi olması da önemli ve dermal dolgulardan ayıran özelliklerinden. Kilo alıp vermelerden, eski yerlerindeyken nasıl etkileneceklerse yeni yerlerinde de aynı şekilde etkileniyorlar, bunun dışında kalıcılık sürekli oluyor. 

 

Uygulama 1-2 saat içinde lokal anestezi ile yapılıyor ve uygulama sonrasında birkaç saatlik dinlenme sonrasında normal günlük aktivitelere dönülebiliyor. 

I'm a title

Kök Hücre ile           Yüz Gençleştirme

Kök hücreden zengin yağ dokusu, liposakşın ile vücudun uygun bir bölgesinden alınarak özel işlemlerden geçirilmesi tamamlandığında artık yaşlanma etkilerinin silinmesi için yüze uygulanabilir durumdadır.

 

​Yüzde, yıllar geçtikçe, yer çekiminin de etkisi ile orjinal yağ dokusu aşağıya doğru yer değiştirir. 35'li yaşlardan itibaren yavaş yavaş yanaklarda, göz altlarında çöküklükler oluşmaya başlar; yüz hatlarında farklılaşmalar 40'lı yaşlarla iyice belirginleşmeye başlar. Sarkıklıklar, çene çizgisi, gıdı, boyunda ortaya çıkar. Cilt ve cilt altı dokuların esnekliklerini de kaybetmesinin bir göstergesi olan bu sarkmalar ve çökmeler, aynı zamanda ışıltı kaybı, donuk bir görüntü şeklinde kendini gösterir.

 

Genelde, "yüzümdeki yorgun ifadeden kurtulmak istiyorum", "yüzümün ışıltısına yeniden kavuşmasını istiyorum" şeklinde duyduğumuz yakınmalardan kurtulmanın bazen tek başına, bazen de lazer ya da ameliyat ile kombine olarak kullandığımız tedavilerinden biridir kök hücre yağ transferi.

 

Bu uygulama için önemli olan vücudunun başka bir alanında yeterli miktarda yağ fazlası olan ve bu tedaviden tek başına ya da kombine lazer veya yüz germe ameliyatı ile birlikte fayda sağlayacak kişinin seçimi, ve yüz hatlarını değiştirmeksizin doğal pozisyonlarında eksilmiş yağ hücrelerini kök hücreden zengin halde yerine yeniden yerleştirip artık orada yaşamalarını sağlamak.

 

Bulundukları ortamda hücre yenilenmesini de tetiklemeleri sayesinde kök hücre yağ transferi ile yapılan yüz germe işlemi, uygulamadan kısa bir süre sonra anlaşıldığı gibi ayrıca gün geçtikçe belirginleşen gençleşme ve yenilenme sağlamakta

 

Vampir Yüz Germe

I'm a title

PRP                         Gençlik Aşısı

PRP NEDİR?

(Platelet rich plasma = trombositten zengin plazma) nasıl üretilir?

 

PRP, kendi kanımızdan üretilen, içerdiği büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesi ve onarımını sağlayan, rejeneratif özellikleri nedeniyle estetik alanında da büyük başarı sağlayan bir yöntemdir. Trombositler, kan dolaşımızda bulunan, asıl görevi pıhtılaşma ve onarım mekanizmalarını başlatmak olan içinde çok sayıda enzim ve büyüme faktörü bulunduran hücrelerdir.

 

Şöyle üretilir:

Plazmayı oluşturmak için alınan 10 ml kan santrifüje tabi tutulur ve trombositten zengin kısmı ayrıştırılarak bir enjektöre çekilir. Bu plazma, mililitrede ortalama 1.5-2 milyon kadar trombosit içermektedir. Sonrasında bu plazma, çok kılcal iğne uçları ile problemli bölgeye enjekte edilir.

 

PRP ne işe yarar ve Neler Tedavi Edilebilir?

Kollajen oluşumunu, yeni damar oluşması ile normal iyileşme sürecini başlatacak ve tamir edecektir. Bu süreçte cilt kalınlığı ve canlılığında kademeli bir artış sağlanacaktır.

 

Plastik cerrahide, göz çevresindeki koyu halkalar, ince çizgiler ve kırışıklıklar, boyun ve dekolte kırışıklıkları, el kırışıklıkları, yara iyileşmesi, yüz gençleştirme, saç dökülmesi gibi alanlarda kullanılmaktadır.    

 

CİLDİMİZİN YAŞLANMASININ NEDENLERİ:

Yaşlandıkça cildimizin gerginliği ve elastikiyeti azalır. Cilt ve cilt altı yağ dokumuz incelir. Ayrıca cildimizin su içeriğinde bir azalma olur. Sonuç olarak kırışıklıklar ve oluklanmalar başlar. Ayrıca hücre yenilenmesi zayıflamıştır.

 

Sonuçlar:

 • Birinci seansdan sonra bile ciltteki kırışıkların azaldığı gözlenir; cilt parlaklaşır, renginin doğal ve canlı bir renk aldığı gözlenir.

 • Özellikle göz çevresinde koyu halkalar hafifler.

 • Ayrıca kendi yağınız ile karıştırılarak enjekte edebilir ve sonuç çok daha mükemmel bir hale gelebilir.

 

AVANTAJLARI:

 •  Kendi kanınızdan elde edildiği için reddedilme riski yoktur.

 •  Alerji riski yoktur.

 •  Yan etkisi yoktur.

 •  Uzun süreli etkiye sahiptir.

 •  Kısa sürede uygulanır.

 •  Bulaşıcı hastalık kapma riski yoktur.

 

Hangi durumarda uygulanamaz?

 • Trombosit sayısı düşük olanlarda

 •  Kanser hastalarında

 

Etkisi ne kadar sürer?

12-14 aya kadar etkisi sürer. Tedavinin ilk zamanlarında 1- 2 hafta aralıklarla 4-6 seans uygulandıktan sonra PRP’yi her yıl bir kere tekrarlamak uzun dönem sonuçları daha da iyileştirmektedir.    

   

Uygulama sonrası öneriler:

 • 4-6 saat su değdirilmemeli

 • 24 saat makyaj yapılmamalıdır.

Vampir yüz germe, Kök hücre yağ transferini bir sonraki aşamaya taşıyan, PRP (platelet rich plasma) mezoterapisini de olaya katarak daha da etkinleştiren bir işlemdir.

 

İşin içine kan ürünü girmesinden dolayı vampir adını alan işlemde asıl yükü taşıyan büyüme faktörlerini içeren PRP'yi kök hücre zengin yağ hücreleriyle karıştırıp yeni yaşam alanlarına enjekte etmek ve o bölgede çok daha hızlı ve etkin rol oynamalarını beklemektir.

 

Vampir yüz germe, günümüzde özellikle Amerika'da çok sıklıkla uygulanan ve seçilmiş vakalarda lazerle de desteklenerek yüz germe ameliyatlarına rakip olabilen, ama daha genel anlamda, ameliyat gerekliliğini oldukça ilerilere atabilen bir tekniktir.

 

bottom of page