top of page

FUE nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi (genel adıyla kellik) her iki cinste de oldukça yüksek oranda mevcuttur.

 

Yaşlara göre incelendiğinde 50’lerde erkeklerin %50’sini, kadınların %30’unu etkilemektedir. Yaş 70’e geldiğinde bu oran erkeklerde %80, kadınlarda 60%’a ulaşmaktadır.

 

Kadınlar bu konuda biraz daha şanslı olup, saç şekillendirme yöntemleri ile uzun yıllar, genişlemiş alın açıklıklarını ve ön kısımlardaki azalmaları kamufle edebilmekte ancak erkeklerde durum böyle olmamaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN KALICI ÇÖZÜMÜ:

 

FUE ile SAÇ EKİM CERRAHİSİ

 

Foliküler birim yöntemi ile (FUE) saç köklerinin, genetik olarak dökülmeye meğilli olmayan başın arka bölgesinde iki kulak arasında kalan alandan tek tek alınarak saçsız bölgeye yerleştirilmesi ile orada yaşamasının sağlanması hedeflenir.

 

 

Kimler için doğru karardır?

 

Kalıcı saç dökülmesi olan herkes saç ekimi için adaydır.

 

  • Erkek tipi saç dökülmesi olan erkekler

  • Kadın tipi saç dökülmesi olan kadınlar

 

  • Saç çizgisini yeniden dizayn ettirmek veya düzeltmek isteyen erkek ya da kadınlar

 

  • Yaralanma, travma, iz bırakıcı deri hastalıkları ya da cerrahi sonrası bölgesel saç dökülmesi yaşamış kişiler

 

  • Kaşlarını, kirpiklerini ya da sakallarını sıklaştırmak isteyen kişiler de saç ekiminden faydalanabiilrler.

 

 

FUE Tekniği nasıl uygulanır?

 

FUE tekniğinde, çok küçük ve dairesel kesiler yapabilen bir cerrahi alet kullanılması ile cilt,

saç folikülünün etrafından bir birim folikül alacak şekilde kesilir. Saç folikülü, zarar verilme-

den ve kendisini saran dokularla birlikte çok dikkatli bir şekilde çıkarılıp, konulacağı yeni a-

lana taşınmak üzere steril ve soğuk bir alanda bekletilir. Bu işlem, yeterli sayıda saç folikülü

çıkarılana kadar devam eder. Planlanan sayıya göre, saç ekiminin folikül ayıklama seansı

bir-iki saat ya da mega seanslarda daha uzun sürebilir.

 

İkinci aşamada alıcı alan yani saçsız baş yüzeyi ekim için hazırlanır. Foliküller yine tek tek, alıcı alanda açılan yine çok küçük noktasal kesilere yerleştirilir. Bu aşama 3-6 saat sürebilmektedir.

 

Saç ekimi ne kadar sürer?

FUE tekniği ile saç ekimi ortalama 6-8 saat sürmekte, saç dökülmesi çok fazla ise birden fazla seans planlanabilmektedir. Seans aralıkları 1 gün ile 8 ay arasında değişebilmektedir.

 

Peki ya iyileşme süreci?

Foliküllerin alındığı alanda, ortalama 0.7 -1mm çapında çok küçük yara alanları oluşacak, 7-10 gün içinde iyileşecektir. Saç ekimi akabinde hastaların %25’inde karşılaşılabilen bir şişlik başın üst kısmında başlayıp burun direğine kadar inecek şekillerde dereceli olarak görülebilmekte; 3-4 gün içinde gerileyerek geçmektedir. Bunun dışında iş hayatından uzak kalmaya gerek olmayan bir işlemdir.

 

Saç ekimi cerrahisinde unutulmaması gereken en önemli durum, herkesin tek bir verici alana sahip olduğu ve bu alanın çok dikkatli ve efektif kullanılması gerektiğidir.

 

Ne zaman yapılabilir?

20 yaşından sonra istenilen herzaman saç ekimi yapılabilmekle birlikte herkes için uzman doktorun muayenesi birçok değişik faktörün değerlendirilmesi sonucunda farklılık gösterebilir. Genç yaşta henüz tamamlanmamış saç dökülmesi çok iyi değerlendirilmeli ve ilk planlanacak saç ekimi seansında öncelikli bölgeler ve sonraki ekim bölgeleri tespit edilerek, kalan kısımlar ekim yapılan saçlar ile kamufle edilecek şekilde planlanmalı ve döküleceği bilinen alanların güçlendirici ilaçlar ve PRP (trom-bosit zengin plazma) mezoterapileri ile uzun dönemli ve geciktirici önlemlerle takip ve tedavi edilmelidir.

 

 

DİKKAT:

 

 

  • Her Saç ekimi bir cerrahi işlemdir ve mutlaka Plastik Cerrahlar tarafından ve kendilerine asiste eden deneyimli ekipleriyle birlikte yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın ilgili mevzuatı bu ameliyatı sadece Plastik Cerrahi Uzmanları ile Dermatoloji Uzmanları yapabilmektedir.

  • Super Mega Seanslar 3500 – 5000 saç kökünün bir kerede alınabildiği seanslardır. Bundan daha fazla saç kökünün alınabilmesi dünyada bilimsel olarak kabul görmemektedir. Planlamalarda, verici bölgenin %25’inin üzerine çıkılmamalıdır. Hasta konforu, köklerin alındığı alanın yeterliliği (bu alanda kelliğe ve iyileşme sorunlarına yolaçmamak için), hekim ve ekibin performansınındüşüp uzun saatler sürecek seanslarda sonucu etkilememesi, lokal anestezi süresinin çok uzayıp riske sebep olmaması için seansların doğru planlanması ancak bir uzman hekim (Plastik Cerrahi Uzmanı) tarafından yapılabilir.

  • Doğal ve yeni saç çizgisinin doğru ve uygun planlanması saçsız bölgenin maksimumda kapanması için çok önemlidir.

  • Kaliteli bir sonuç, profesyonel cerrahi prosedür, deneyimli ekip ve uzman Plastik Cerrah ile mümkündür.

 

bottom of page